Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Grybów24.pl
czwartek 20 czerwca 2024

Młodzież z Niemiec odwiedziła naszą miejscowość

Tego roku zaoferowano młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku wyjątkowy sposób spędzenia pierwszych dni wakacji. Poprzez zaangażowanie i niewielki wkład własny mogli oni wziąć udział z zorganizowanej przez nauczycieli języka niemieckiego wymianie polsko-niemieckiej.

Mówiąc o zaangażowaniu, na myśl nasuwa się nauka, gdyż porozumiewanie się z obcokrajowcami nie posługującymi się naszym językiem ojczystym nie jest rzeczą prostą. Dodatkową sprawą do przemyślenia przez młodzież była tematyka historyczna, która nawet podczas roku szkolnego nie każdemu przypada do gustu. Wielkim zaskoczeniem dla organizatorów było, że po niedługim okresie czasu od ogłoszenia propozycji wymiany limit 20 osób został wykorzystany. Już na wstępie wypada pogratulować uczniom odwagi, otwartości i samozaparcia.

Bodźcem do zorganizowania spotkania, które odbyło się w dniach 02.07.- 11.07. 2014  była obchodzona w tym roku 100 rocznica wybuchu I wojny światowej. Głównym celem wymiany szkolnej była tzw. „Praca dla pokoju” rozumiana jako kształtowanie właściwej postawy obywatela Europy, krzewienie tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka oraz umocnienie porozumienia między narodami. W programie zawarto zajęcia historyczne w terenie, prace porządkowe na cmentarzach z I wojny światowej oraz zajęcia w grupach dotyczące sytuacji gospodarczo-politycznej w latach 1914-1915, obecnego przestrzegania praw człowieka oraz walki ze stereotypami. Ważnymi elementami spotkania były zarówno wycieczki o podłożu historycznym (Oświęcim, Tarnów), jak również rekreacyjnym na Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach i do Bartkowej nad Jezioro Rożnowskie. Kolejnym punktem spotkania był wieczorek kulturowy zorganizowany w GOKu, podczas którego uczniowie z obydwu szkół partnerskich zaprezentowali swoje placówki, regionalne stroje, potrawy i tańce. Wieczorek kulturowy zakończył się wspólną dyskoteką. Młodzież niemiecka miała również możliwość przeżyć typowo polską niedzielę, która rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Gromniku. W ciągu dnia odbywały się zawody sportowe, rozegrano m.in. mecz piłki nożnej Polska-Niemcy, który tym razem wygrali Polacy. Jak się okazało, najbardziej oczekiwana była wizyta w polskiej rodzinie, do której uczniowie niemieccy zostali zaproszeni na niedzielny obiad. Każdą wolną chwilę uczniowie wykorzystywali na integrację i wzajemne poznawanie się. Dużą popularnością cieszyły się obiekty sportowe, z których uczniowie korzystali do późnych godzin wieczornych oraz tańce integracyjne, które okazały się nowością dla niemieckich uczniów.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku gościł młodzież ze szkoły partnerskiej  Gymnasium w Gaimersheim (Bawaria). Jest to pierwsza część projektu, w którym udział bierze po 20 uczestników z obydwu szkół partnerskich oraz opiekunowie.  Na wiosnę 2015r. odbędzie się druga część projektu, młodzież polska pojedzie z rewizytą do Bawarii. W planie jest zwiedzanie  Monachium i Norymbergii oraz bliższe  poznanie kultury niemieckiej.

Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieżową w Warszawie, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge oddział w Bawarii oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Wymiany międzyszkolne niosą ze sobą wiele korzyści. Uczniowie sami podkreślali, że uczestnictwo w projekcie dało im wiele satysfakcji: przede wszystkim doskonalili użycie języka obcego, pogłębili wiedzę historyczną oraz zawarli nowe znajomości, które być może przerodzą się w wieloletnie przyjaźnie. Widząc zadowolenie uczniów, można stwierdzić, iż czas poświęcony na przygotowanie projektu nie został stracony, a doświadczenie zdobyte przez młodzież jest bezcenne. Mając na uwadze dobro uczniów podobne wymiany międzyszkolne będą organizowane co roku.

To nie pierwsza akcja organizowana przez ZSOiZ i nie ostatnia. Uczniowie od kilku lat uczestniczą w Workcamps, wyjeżdżając na obozy historyczno-językowe do Niemiec, Włoch i Belgii. Na listopad 2014r. zaplanowano przyjazd 7 uczniów z  „Kręgu Młodzieżowego Dolnej Saksonii”.  Projekt ten jest skierowany do uczniów klas III i jest możliwy do zrealizowania dzięki wieloletniej współpracy z VDK Niedersachsen – organizacją wspierającą integrację młodzieży z różnych państw oraz krzewienie wiedzy historycznej. Podczas spotkania młodzież polsko-niemiecka będzie wspólnie uczestniczyć w obchodach rocznicowych w Łowczówku oraz świętować odzyskanie  niepodległości Polski.

(tekst: Marzena Habas nauczyciel języka niemieckiego w ZSOiZ Gromnik)


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Możliwość komentowania została wyłączona.


Katalog firm

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Nazwa:  Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja” Adres:  Gorlice, ul. Narutowicza 1 ( I piętro) Kategoria: Zdrowie, żywność Imię i nazwisko: Ewa Stępień Tel: 503 047 916 Strona internetowa: fanpage Gabinetu Opis: Gabinet dietetyczny Zdrowa Inspiracja oferuje: – indywidualne konsultacje dietetyczne – indywidualne plany żywieniowe dla dorosłych, dzieci, młodzieży – poradnictwo żywieniowe w chorobach dieto-zależnych (nadciśnienie tętnicze, […]

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Wypożyczalnia Maszyn


Jan Ligęza

500 103 002

Strona internetowa: www.wypozycz-maszyny.pl

Zespół Muzyczny „MAX” z Jankowej


Dawid Święs

Tel. 533-681-508

Strona internetowa: www.zespol-max.rox.pl

Ogłoszenia

3x Pamięć RAM – Hynix SO-DIMM DDR3 1GB

Witam mam do zaoferowania markową pamięć firmy Hynix. Sztuk 3. Pamięć typu SO-DIMM DDR3 ( do laptopów i netbooków) o pojemności 1 GB.

Ferguson AF-3018SE

Witam mam do zaoferowania tuner telewizji satelitarnej firmy „Ferguson” model AF 3018SE. Tuner przystosowany do odbioru programów FTA, w jakości SD.

Dekoder Cyfra+ / nc+ PHILIPS DSX 6010/91D

Witam mam do zaoferowania dekoder/tuner telewizji satelitarnej przystosowany do odbioru programów z Oferty Cyfra+ / nc+ oraz niekodowanych programów FTA. W zestawie: dekoder, pilot, kabel zasilający.


Partnerzy i reklamodawcy: