Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Grybów24.pl
piątek 14 czerwca 2024

Triduum Sacrum w Gromniku

Święte Trzy Dni w liturgii Kościoła Rzymskiego zwane jako Triduum Sacrum to najważniejsze dni dla chrześcijan dlatego postanowiliśmy uwiecznić związane z tym obrzędy jakie dokonały się w kościele parafialnym Gromniku.

Wielki Czwartek – w tym dniu odprawia się jedną Eucharystię w katedrze, zwaną również Mszą Świętą Krzyżma. Sprawuje ją ordynariusz diecezji wraz z prezbiterami. W czasie jej trwania konsekruje się oleje, których używa się  czasie chrztu, bierzmowania, czy namaszczenia chorych. Wieczorem natomiast kapłani sprawują uroczystą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Sacrum. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy jaką wraz z uczniami spożywał Jezus. Wielki czwartek to dzień, w którym katolicy wspominają ustanowienie dwóch sakramentów – Eucharystii i Kapłaństwa. Po Ofierze Eucharystycznej, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji.

Wielki Piątek – w roku liturgicznym dzień wyjątkowy, gdyż nie odprawia się Mszy Świętej. Jest on również czasem skupienia, modlitwy i postu. Do wieczora można adorować P. Jezusa w kaplicy adoracji, a centralnym punktem jest Liturgia Męski Pańskiej. Ołtarze w kościołach są obnażone – bez obrusów, kwiatów, świeczników i krzyży. Obrzędy te rozpoczynają się przejściem w ciszy do ołtarza, tam celebrans pada na twarz, a następnie rozpoczyna się modlitwa. Po niej następuje Liturgia Słowa, a w niej opis Męski Jezusa Chrystusa. Kulminacyjnym momentem tego dnia jest przeniesienie Pana Jezusa do grobu.

Wielka Sobota – w tym dniu wierni trwają przy grobie Chrystusa, rozważając cudowną Jego Mękę i Śmierć. W dniu tym tradycyjnie święci się pokarmy, a także odprawia się Mszę Świętą Wigilii Paschalnej, podczas której następuje m.in.: poświęcenie wody i ognia. Jest to Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W niektórych parafiach rezurekcja następuje bezpośrednio po niej. Zazwyczaj procesja rezurekcyjna poprzedza poranną Mszę Świętą w Niedziele, a po niej do grobu Chrystusa wnosi się figurę Zmartwychwstałego, a krzyż obwiązuje się czerwoną stułą.

foto: Wielki Piątek – T. Wróbel/ pozostałe D.Malski


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Katalog firm

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Nazwa:  Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja” Adres:  Gorlice, ul. Narutowicza 1 ( I piętro) Kategoria: Zdrowie, żywność Imię i nazwisko: Ewa Stępień Tel: 503 047 916 Strona internetowa: fanpage Gabinetu Opis: Gabinet dietetyczny Zdrowa Inspiracja oferuje: – indywidualne konsultacje dietetyczne – indywidualne plany żywieniowe dla dorosłych, dzieci, młodzieży – poradnictwo żywieniowe w chorobach dieto-zależnych (nadciśnienie tętnicze, […]

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Wypożyczalnia Maszyn


Jan Ligęza

500 103 002

Strona internetowa: www.wypozycz-maszyny.pl

Zespół Muzyczny „MAX” z Jankowej


Dawid Święs

Tel. 533-681-508

Strona internetowa: www.zespol-max.rox.pl

Ogłoszenia

3x Pamięć RAM – Hynix SO-DIMM DDR3 1GB

Witam mam do zaoferowania markową pamięć firmy Hynix. Sztuk 3. Pamięć typu SO-DIMM DDR3 ( do laptopów i netbooków) o pojemności 1 GB.

Ferguson AF-3018SE

Witam mam do zaoferowania tuner telewizji satelitarnej firmy „Ferguson” model AF 3018SE. Tuner przystosowany do odbioru programów FTA, w jakości SD.

Dekoder Cyfra+ / nc+ PHILIPS DSX 6010/91D

Witam mam do zaoferowania dekoder/tuner telewizji satelitarnej przystosowany do odbioru programów z Oferty Cyfra+ / nc+ oraz niekodowanych programów FTA. W zestawie: dekoder, pilot, kabel zasilający.


Partnerzy i reklamodawcy: