Święte Trzy Dni w liturgii Kościoła Rzymskiego zwane jako Triduum Sacrum to najważniejsze dni dla chrześcijan dlatego postanowiliśmy uwiecznić związane z tym obrzędy jakie dokonały się w kościele parafialnym Gromniku.
Wielki Czwartek – w tym dniu odprawia się jedną Eucharystię w katedrze, zwaną również Mszą Świętą Krzyżma. Sprawuje ją ordynariusz diecezji wraz z prezbiterami. W czasie jej trwania konsekruje się oleje, których używa się czasie chrztu, bierzmowania, czy namaszczenia chorych. Wieczorem natomiast kapłani sprawują uroczystą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Sacrum. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy jaką wraz z uczniami spożywał Jezus. Wielki czwartek to dzień, w którym katolicy wspominają ustanowienie dwóch sakramentów – Eucharystii i Kapłaństwa. Po Ofierze Eucharystycznej, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji.
Wielki Piątek – w roku liturgicznym dzień wyjątkowy, gdyż nie odprawia się Mszy Świętej. Jest on również czasem skupienia, modlitwy i postu. Do wieczora można adorować P. Jezusa w kaplicy adoracji, a centralnym punktem jest Liturgia Męski Pańskiej. Ołtarze w kościołach są obnażone – bez obrusów, kwiatów, świeczników i krzyży. Obrzędy te rozpoczynają się przejściem w ciszy do ołtarza, tam celebrans pada na twarz, a następnie rozpoczyna się modlitwa. Po niej następuje Liturgia Słowa, a w niej opis Męski Jezusa Chrystusa. Kulminacyjnym momentem tego dnia jest przeniesienie Pana Jezusa do grobu.
Wielka Sobota – w tym dniu wierni trwają przy grobie Chrystusa, rozważając cudowną Jego Mękę i Śmierć. W dniu tym tradycyjnie święci się pokarmy, a także odprawia się Mszę Świętą Wigilii Paschalnej, podczas której następuje m.in.: poświęcenie wody i ognia. Jest to Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W niektórych parafiach rezurekcja następuje bezpośrednio po niej. Zazwyczaj procesja rezurekcyjna poprzedza poranną Mszę Świętą w Niedziele, a po niej do grobu Chrystusa wnosi się figurę Zmartwychwstałego, a krzyż obwiązuje się czerwoną stułą.
foto: Wielki Piątek – T. Wróbel/ pozostałe D.Malski