Wczoraj (14.06.br) tuż po godzinie 15.30 na placu szkolnym przy gromnickim Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się zorganizowany przez młodzież oraz opiekunów happening w ramach „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki.
„Wykonajmy przez 60 sekund wspólny gest na rynkach i placach miast, i miesteczek, wielkich aglomeracji i maleńskich wsi- każdy na miarę swoich możliwości- razem- we wspólnocie obywatelskiej i społecznej- w ty samym czasie w całym kraju- 14 czerwca 2014 roku punktualnie o godzinie 16.00.” tymi słowami zwrócił się insp. Grzegorz Jach do mieszkańców naszego kraju w specjalnej odezwie odczytanej podczas happeningu, który został zorganizowany przez ZSOiZ w Gromniku we współpracy z Policją.
Akcja z inicjatywy Komendy Głównej Policji „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” nosiła w tym roku tytuł „Przestańmy biec”. Jest to kolejne przedsięwzięcie organizowane przez gromnickie liceum. Młodzież, policjanci, opiekunowie i mieszkańcy Gromnika udali się z transparentami na plac targowy, gdzie odczytano „Odezwę społeczności PAT do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych” i wykonano gest, który polegał na wystukiwaniu przez minutę rytmu serca.
„Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.”</i>- mogliśmy usłyszeć w Apelu. Następnie wszyscy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku, gdzie miała miejsce dalsza część akcji. W niej zebrani mogli wysłuchać prelekcji na temat narkotyków, którą wygłosił Łukasz Bień- wykładowca Historii i Organizacji Policji w szkole policyjnej w Gromniku. Po niosącym głęboki morał wykładzie osoby biorące udział w happeningu uczestniczyły w koncercie zespołu Real Face Of Me, w którego skład wchodzą bobowianie: Robert Chronowski, Artur Janota i Artur Król. Przed publicznością wystąpiła także kapela Malibo. „Wisienkę na torcie”, a także zakończenie stanowił wystąp tancerek: Moniki Grzyb i Pauliny Zięby. Uczniowie napisali także rymowanki, które mówiły o tym, że lepszym życiem jest życie bez używek i przemocy.
Wydarzenie to miało zwrócić szczególną uwagę wszystkich zebranych na problem papierosów, alkoholu i narkotyków, który dotyka co raz większe rzesze młodzieży. <i>„Połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.”- napisał w odezwie pełnomocnik KGP ds. promocji i bezpieczeństwa publicznego i współpracy z organizacjami pozarządowymi- insp. Jach.
fot. Mateusz Książkiewicz, Jakub Oślizło