Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Grybów24.pl
poniedziałek 22 kwietnia 2024

Strażacy u Stóp Pani Ziemi Tarnowskiej

Jak co roku 1 lipca w tuchowskiej Bazylice Mniejszej miała miejsce inauguracja kolejnego Wielkiego Odpustu Tuchowskiego połączonego z pielgrzymką strażaków powiatu tarnowskiego do Stóp Pani Ziemi Tarnowskiej.

Uroczystość rozpoczęła się na tuchowskim rynku, gdzie orkiestry dęte wraz z kompanią i pocztami sztandarowymi uformowały szyk. O 18:00 druhny oraz druhowie wyruszyli ulicami Tuchowa do Bazyliki, gdzie na ołtarzu polowym w asyście kilkunastu księży odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza. Na samym początku Eucharystii wszystkich pielgrzymów na Lipowym Wzgórzu powitał kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Nawiedzenia N.M.P i św. Stanisława Biskupa i Męczennika – o. Bogusław Augustowski CSsR. Witając poszczególne jednostki zaprosił wszystkich zebranych na klasztornym placu do wspólnej  modlitwy w intencji strażaków i policjantów. „Naliczyłem 77 pocztów sztandarowych- więc jest Was dużo”– tymi słowami zwrócił się do strażaków.

W homilii bp Lechowicz zwrócił uwagę na jedność Jezusa z Bogiem Ojcem, a także podkreślił rolę jaką w społeczeństwie pełnią strażacy. Dziękował im za ofiarność, służbę, poświęcenie i gotowość. Życzył im także wielu łask płynących od tuchowskiej Królowej.

Tuż przed uroczystym błogosławieństwem do biskupa zwrócił się Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Kazimierz Sady: – Strażacy to dobrzy ludzie, bo czy zły człowiek pomógłby drugiemu? Strażacy nie pójdą do piekła, bo zalaliby wszystko wodą i nie byłoby tam miejsca -powiedział. Następnie wręczył celebransowi maskotkę- psa strażaka.

Po zakończeniu Mszy Św. strażacy oraz kapłani na czele z bp Wiesławem udali się na dolny parking sanktuarium gdzie miał miejsce obrzęd poświęcenia pojazdów strażackich, podczas którego uruchomione zostały syreny i sygnały świetlne. Następnie przyszedł czas na przemówienia. Głos zabrali m.in.: mł. bryg. Tadeusz Sitko- Komendant Miejski PSP w Tarnowie, mł. insp. Mirosław Moryl- zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie.

Kończąc uroczystości Otwarcia Odpustu Tuchowskiego złożono meldunek i następnie wszystkie jednostki udały się do swoich miejscowości, a orkiestry dęte prowadziły Wieczór Maryjny na placu Bazyliki. Warto nadmienić, iż była to pierwsza pielgrzymka, w której licznie uczestniczyli także policjanci.

– Tradycją stało się już, że co roku  1 lipca na uroczystość Rozpoczęcia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego do Stóp Pani Ziemi Tarnowskiej pielgrzymują strażacy z całego powiatu tarnowskiego – mówi Naczelnik OSP w Gromniku dh Artur Kucharzyk. Jest to czas, kiedy możemy podziękować Maryi za to, że wspiera nas w naszym poświęceniu, za to, że mamy tyle szczęśliwych powrotów z akcji ile wyjazdów. Jest to okazja, aby także prosić ją o dalszą opiekę nad bracią strażacką w naszej społecznej służbie. Na Wielki Odpust Tuchowski pielgrzymują orkiestry dęte OSP,  reprezentanci  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu powiatu Tarnowskiego jak i okolicznych  powiatów. Pielgrzymka ta staję się również okazją do zaprezentowania  sprzętu jakim dysponują Rycerze Floriana i daje możliwość uczestniczyć w efektownym poświęceniu pojazdów, podczas którego wszystkie sygnały świetlne i dźwiękowe  zostają włączone-co daje niesamowity efekt. Widowiskowy również staje się  przemarsz pododdziałów z Tuchowskiego rynku do Bazyliki Mniejszej w Tuchowie który obrazuje jak liczną i dobrze zorganizowaną organizację tworzą Ochotnicze Straże Pożarne – kończy naczelnik.


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Możliwość komentowania została wyłączona.


Katalog firm

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Nazwa:  Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja” Adres:  Gorlice, ul. Narutowicza 1 ( I piętro) Kategoria: Zdrowie, żywność Imię i nazwisko: Ewa Stępień Tel: 503 047 916 Strona internetowa: fanpage Gabinetu Opis: Gabinet dietetyczny Zdrowa Inspiracja oferuje: – indywidualne konsultacje dietetyczne – indywidualne plany żywieniowe dla dorosłych, dzieci, młodzieży – poradnictwo żywieniowe w chorobach dieto-zależnych (nadciśnienie tętnicze, […]

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Wypożyczalnia Maszyn


Jan Ligęza

500 103 002

Strona internetowa: www.wypozycz-maszyny.pl

Zespół Muzyczny „MAX” z Jankowej


Dawid Święs

Tel. 533-681-508

Strona internetowa: www.zespol-max.rox.pl

Ogłoszenia

3x Pamięć RAM – Hynix SO-DIMM DDR3 1GB

Witam mam do zaoferowania markową pamięć firmy Hynix. Sztuk 3. Pamięć typu SO-DIMM DDR3 ( do laptopów i netbooków) o pojemności 1 GB.

Ferguson AF-3018SE

Witam mam do zaoferowania tuner telewizji satelitarnej firmy „Ferguson” model AF 3018SE. Tuner przystosowany do odbioru programów FTA, w jakości SD.

Dekoder Cyfra+ / nc+ PHILIPS DSX 6010/91D

Witam mam do zaoferowania dekoder/tuner telewizji satelitarnej przystosowany do odbioru programów z Oferty Cyfra+ / nc+ oraz niekodowanych programów FTA. W zestawie: dekoder, pilot, kabel zasilający.


Partnerzy i reklamodawcy: