Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Grybów24.pl
poniedziałek 22 kwietnia 2024

Więcej uprawnionych do bezpłatnego leczenia

Od 1 sierpnia br. więcej osób skorzysta z darmowego leczenia. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy zwiększy się grupa osób, które będą mogły korzystać z nieodpłatnej opieki zdrowotnej pomimo, że nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoby uprawnione do darmowej opieki zdrowotnej określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W art. 2 wskazuje ona, iż taki przywilej przysługuje nie tylko osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym (obowiązkowym lub dobrowolnym), ale również m.in.:

1) osobom nie ubezpieczonym, posiadającym obywatelstwo polskie i posiadającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają określone kryterium dochodowe wymagane do uzyskania wsparcia z pomocy społecznej;

2)   osobom innym niż wymienione wyżej, posiadającym obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18. roku życia lub kobietom w okresie ciąży, porodu lub połogu pod warunkiem, że mają miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Ustawa ta w dalszej części wskazuje, iż do opieki zdrowotnej udzielanej bezpłatnie bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia społecznego na podstawie innych ustaw mają prawo w szczególności: osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków, chore psychicznie czy też upośledzone umysłowo przebywające  w szpitalu psychiatrycznym, osoby podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną, posiadacze Karty Polaka w stanach nagłych oraz cudzoziemcy, którzy umieszczeni zostali w strzeżonym ośrodku lub przebywają w areszcie dla cudzoziemców.

Od dnia 1 sierpnia 2014 roku katalog tych osób się zwiększy. Wtedy bowiem wchodzi  w życie ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r.  o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Od tej pory z darmowej opieki zdrowotnej bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego korzystać będą również osoby odbywające służbę w obronie cywilnej oraz osoby wykonujące obowiązek szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony, które zachorowały lub doznały uszczerbku na zdrowiu podczas lub w związku z odbywaniem służby (wykonywaniem obowiązku) albo w bezpośredniej drodze do miejsca jej odbywania (wykonywania) lub w drodze powrotnej. Świadczenia zdrowotne dla osób nieobjętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym będą finansowane odpowiednio przez podmioty, w których osoby te pełnią służbę lub odbywają szkolenie.

W przypadku osób odbywających służbę w obronie cywilnej dokumentami uprawniającymi do korzystania z bezpłatnych świadczeń, w razie zachorowania lub doznania uszczerbku na zdrowiu są: przydział organizacyjno-mobilizacyjny do służby w obronie cywilnej oraz zaświadczenie komendanta oddziału lub kierownika jednostki organizacyjnej stwierdzające, że zachorowanie lub doznanie uszczerbku na zdrowiu miało miejsce podczas lub w związku z odbywaniem tej służby albo w bezpośredniej drodze do miejsca jej odbywania lub w drodze powrotnej.

Jeśli chodzi o drugą grupę osób, aby zdobyć uprawnienie do bezpłatnej opieki zdrowotnej wymagane są: decyzja w sprawie obowiązku udziału w szkoleniu w zakresie powszechnej samoobrony oraz zaświadczenie organizatora szkolenia potwierdzające udział w szkoleniu i stwierdzające, że do zachorowania lub powstania uszczerbku na zdrowiu doszło podczas lub w związku z wykonywaniem tego obowiązku albo w bezpośredniej drodze do miejsca jego wykonywania lub w drodze powrotnej.

Źródło: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2008.164.1027 j.t.), Ustawa z 24 kwietnia 2014 roku o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773)

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Możliwość komentowania została wyłączona.


Katalog firm

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Nazwa:  Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja” Adres:  Gorlice, ul. Narutowicza 1 ( I piętro) Kategoria: Zdrowie, żywność Imię i nazwisko: Ewa Stępień Tel: 503 047 916 Strona internetowa: fanpage Gabinetu Opis: Gabinet dietetyczny Zdrowa Inspiracja oferuje: – indywidualne konsultacje dietetyczne – indywidualne plany żywieniowe dla dorosłych, dzieci, młodzieży – poradnictwo żywieniowe w chorobach dieto-zależnych (nadciśnienie tętnicze, […]

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Wypożyczalnia Maszyn


Jan Ligęza

500 103 002

Strona internetowa: www.wypozycz-maszyny.pl

Zespół Muzyczny „MAX” z Jankowej


Dawid Święs

Tel. 533-681-508

Strona internetowa: www.zespol-max.rox.pl

Ogłoszenia

3x Pamięć RAM – Hynix SO-DIMM DDR3 1GB

Witam mam do zaoferowania markową pamięć firmy Hynix. Sztuk 3. Pamięć typu SO-DIMM DDR3 ( do laptopów i netbooków) o pojemności 1 GB.

Ferguson AF-3018SE

Witam mam do zaoferowania tuner telewizji satelitarnej firmy „Ferguson” model AF 3018SE. Tuner przystosowany do odbioru programów FTA, w jakości SD.

Dekoder Cyfra+ / nc+ PHILIPS DSX 6010/91D

Witam mam do zaoferowania dekoder/tuner telewizji satelitarnej przystosowany do odbioru programów z Oferty Cyfra+ / nc+ oraz niekodowanych programów FTA. W zestawie: dekoder, pilot, kabel zasilający.


Partnerzy i reklamodawcy: