Uroczystą procesją z palmami, a także obrzędami Niedzieli Palmowej, zwanej również Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy w Kościele Katolickim okres zwany Wielkim Tygodniem. Czas ten ma przygotować nas do Triduum Sacrum, czyli trzech świętych dni.
Uroczystość Niedzieli Palmowej została ustanowiona na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tłumy ludzi witając Go u bram miasta wielbili Boga słowami: „Hosanna”. Tradycją sięga ono lat starożytnych, a w Polsce upowszechniło się w średniowieczu. Tego dnia wierni do kościołów przynoszą palmy symbolizujące odradzanie się życia.
Z poświęconymi palmami wiąże się wiele zwyczajów i wierzeń. Mają one chronić ludzi i zwierzęta, przed ogniem, czarami i złem. Wykonane z poświęconej palmy krzyżyki wbite w pole mają chronić pola przed klęskami a uderzenie domowników wicią palmy ma przynieść zdrowie, a im dłuższa tym dłuższe życie osoby, która ją wykona.
W naszej parafii rozpoczęto uroczyste świętowanie Mszą Świętą o godz. 9.00, którą sprawowali ks. Piotr Siemek oraz ks. prał. Adolf Jaworowski. Wedle tradycji tego dnia kapłani z asystą i wiernymi udali się w procesję wokół kościoła oraz odczytano opis Męki Chrystusa. Niedziela ta jest wyjątkową niedzielą w ciągu roku liturgicznego, gdyż jak czytamy słowa naszych duszpasterzy: „W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek. Przecież ci sami ludzie krzyczeli: Hosanna i Ukrzyżuj Go. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu.”