Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Grybów24.pl
wtorek 28 maja 2024

Licealiści z rewizytą w Gaimersheim, czyli relacja z wymiany

W lipcu ubiegłego roku w Gromniku goszczono młodzież z Gimnazjum Gaimersheim w ramach wymiany międzynarodowej. W połowie kwietnia tego roku uczniowie gromnickiej szkoły odwiedzili Niemcy.

W dniach 13. 04. do 23. 04. 2015 r. grupa 20 uczniów klas II wraz z dwoma opiekunami M. Sobieraj i M. Habas  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku wzięła udział w wymianie międzyszkolnej z Gimnazjum Gaimersheim w Bawarii. Była to druga część wspólnego projektu trwającego dwa lata, p.t.: „Polacy i Niemcy: 100 lat od wybuchu I wojny światowej – przełamywanie uprzedzeń i stereotypów, różnorodność kulturowa”.

Program spotkania obejmował zajęcia w szkole, warsztaty historyczne, animacje językowe, rozgrywki sportowe, wieczorek kulturowy oraz liczne wycieczki i działania mające na celu bliższe poznanie kultury i języka danego kraju. Młodzież zwiedziła m.in.: Monachium, Norymbergię, Kelheim, Eichstätt oraz Ingolstadt. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie zajmowali się tematem propagandy XX i XXI wieku. W grupach polsko- niemieckich analizowali różne formy propagandy pod kątem sposobu i celu przekazu informacji, takie jak: plakaty, foldery, filmy, przemowy. Podjęte działania miały umocnić w młodzieży poczucie odpowiedzialności za swoje słowa i czyny.

Wspólne zajęcia i wycieczki trwały od rana do wieczora. Następnie polska młodzież rozjeżdżała się wraz z niemieckimi kolegami do ich rodzin. Poprzez możliwość przebywania u rodzin goszczących uczniowie poznali bliżej styl życia zachodnich sąsiadów jak również mieli możliwość używania języka obcego w sytuacjach codziennych. Podczas dziewięciu wspólnie spędzonych dni młodzież polska i niemiecka umocniła nawiązane w lipcu ubiegłego roku znajomości.

Dla ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gromniku to początek dobrze zapowiadającej się wieloletniej współpracy ze szkołą partnerską. Podczas wizyty w Niemczech, podjęto rozmowy z dyrektorem Gimnazjum w Gaimersheim M. Ruckdäschel oraz przedstawicielem VDK Kai-Uwe Janouschek odnośnie kolejnego projektu do realizacji w latach 2016-2017. Po przedstawieniu zasad i celów współpracy ustalono termin wizyty przygotowawczej dotyczącej nowego projektu. Wizyta ta odbędzie się w Gromniku w jesieni 2015 roku.

Koszty projektu współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieżowa w Warszawie oraz VDK (Związek Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi) z Bawarii.

Tekst i foto: M.Habas/M.Sobieraj


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Katalog firm

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

Serwis Komputerowy TOOLBOX24


Toolbox24

tel. 570 787 727

Strona internetowa: www.toolbox24.pl

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Nazwa:  Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja” Adres:  Gorlice, ul. Narutowicza 1 ( I piętro) Kategoria: Zdrowie, żywność Imię i nazwisko: Ewa Stępień Tel: 503 047 916 Strona internetowa: fanpage Gabinetu Opis: Gabinet dietetyczny Zdrowa Inspiracja oferuje: – indywidualne konsultacje dietetyczne – indywidualne plany żywieniowe dla dorosłych, dzieci, młodzieży – poradnictwo żywieniowe w chorobach dieto-zależnych (nadciśnienie tętnicze, […]

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Wypożyczalnia Maszyn


Jan Ligęza

500 103 002

Strona internetowa: www.wypozycz-maszyny.pl

Zespół Muzyczny „MAX” z Jankowej


Dawid Święs

Tel. 533-681-508

Strona internetowa: www.zespol-max.rox.pl

Ogłoszenia

3x Pamięć RAM – Hynix SO-DIMM DDR3 1GB

Witam mam do zaoferowania markową pamięć firmy Hynix. Sztuk 3. Pamięć typu SO-DIMM DDR3 ( do laptopów i netbooków) o pojemności 1 GB.

Ferguson AF-3018SE

Witam mam do zaoferowania tuner telewizji satelitarnej firmy „Ferguson” model AF 3018SE. Tuner przystosowany do odbioru programów FTA, w jakości SD.

Dekoder Cyfra+ / nc+ PHILIPS DSX 6010/91D

Witam mam do zaoferowania dekoder/tuner telewizji satelitarnej przystosowany do odbioru programów z Oferty Cyfra+ / nc+ oraz niekodowanych programów FTA. W zestawie: dekoder, pilot, kabel zasilający.


Partnerzy i reklamodawcy: