Jak podają eksperci każdego roku blisko 200 tysięcy osób wymaga opieki hospicyjnej lub paliatywnej. Liczba ta prawie dwukrotnie przewyższa ilość mieszkańców Tarnowa. Choć co roku tego typu pomocy potrzebują setki osób, Tarnów wciąż jest jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie nie znajdziemy stacjonarnej opieki hospicyjnej.
Od 2011 roku trwają prace budowlane nad projektem hospicjum „Via Spei”, który jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych tego typu ośrodków w Polsce. Efekty starań można zobaczyć przy ulicy Bystrej, obok Wojewódzkiego Szpitala im. Świętego Łukasza w Tarnowie. Inwestycja, według wyliczeń, mogłaby zostać doprowadzona do końca w przeciągu dwóch lat. Na sfinalizowanie obiektu brakuje jednak jeszcze przynajmniej kilku milionów złotych.
Docelowo w hospicjum ma się znaleźć 20 własnych pokoi dla pacjentów, każdy o powierzchni od 20 do 30 metrów kwadratowych. Wyposażone zostaną one m.in. w klimatyzację, nowoczesne łóżka dopasowane do potrzeb pacjentów, którzy mają problem z poruszaniem się oraz nadbudowę kuchenną. Całość upiększy wewnętrzny ogród z dostępem z każdego pokoju. Nie zabraknie również miejsca na przebywanie z chorymi dla najbliższych. W planach są także gabinety lekarskie, zabiegowe, pielęgniarskie, jak i kaplica. Personel hospicjum ma stanowić kadra pielęgniarek, lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, pracownik socjalny, jak i wolontariusze.
„Via Spei” jest inicjatywą Fundacji Kromka Chleba i Diecezji Tarnowskiej. Licząc na pomoc ludzi dobrej woli uruchomiona została kampania „Pomóż dokończyć budowę hospicjum – żeby było jak w domu. Zostaw jeden procent w Tarnowie”. Dzięki funduszom z 1% odpisów od podatku oraz imprezach charytatywnych, licytacjach i zbiórkach publicznych hospicjum może być budowane w sposób ciągły. Następne wydarzenie tego typu będzie miało miejsce 22 marca w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Aktorzy Tarnowskiego Kabaretu Literackiego „NaTenCzas” wystąpią na rzecz budowy hospicjum Via Spei w spektaklu „Recepta na odchudzanie”.
źródło: Via Spei