W całej Polsce prawie 350 tys. szóstoklasistów zasiadło 1 kwietnia przed arkuszem sprawdzianu wiedzy na koniec szkoły podstawowej. Składał się on z dwóch części: humanistyczno-matematycznej i językowej. Zmagania uczniów z pierwszym tak poważnym egzaminem państwowym przeszły do historii.
Punktualnie o godz. 9.00 rzesze uczniów klas szóstych rozpoczęło uzupełnianie arkusza przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Także w Gromniku dało odczuć się pełną mobilizację. Na twarzach młodych osób jawił się uśmiech, a humor dopisywał im jak nigdy. Jak oceniło wielu piszących egzamin, sprawdzian był łatwiejszy niż ten próbny. W części matematycznej pojawiło się m.in. obliczenie pojemności bryły.
Sprawdzian na koniec szkoły podstawowej zmienił w tym roku swoją formułę. W poprzednich latach nie był on dzielony i miał charakter ponadprzedmiotowy. Sprawdzał umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Tegoroczny egzamin został podzielony na dwie części: pierwsza – polski i matematyka oraz druga – język obcy.
Wyniki testu poznamy końcem maja, a 26 czerwca już jako absolwenci klas VI otrzymają zaświadczenia, na których zostaną zapisane ich wyniki.